#Енергонотатки травня 2023. Теза 4

Теза 4. Про енергетику та клімат. Головне – комплексна і послідовна політика «енергетика + клімат + екологічні стандарти».

Наприкінці травня відбулася експертна дискусія «Кліматична політика України у повоєнний період: перегляд цілей для  підвищення амбіцій», організована Разумков Центром спільно з TEPSA (TransEuropean Policy Studies Association). Під час заходу презентовано книгу TEPSA: «Зміна клімату та майбутнє Європи: погляди зі столиць». На кліматичні амбіції країн вплинула і російська агресія проти України. Вивчаючи європейський досвід, набуваємо також власний. В контексті внеску енергетичних трансформацій, які мають відбутися в Україні, у досягнення кліматичних цілей поділилася своїми думками, чого бракує, або що потрібно:

1. Визначення урядом чітких завдань з децентралізації енергетики. Часто й багатьма згадується, але на широкий загал не тлумачиться саме визначення децентралізації.

2. Оцінка реальних можливостей та дієвості інструментів, які розробляються, для споживачів щодо поширення ВДЕ-технологій. За кожною інновацією має бути відповідний економічний стимул.

3. Розблокування розвитку ВДЕ. Зокрема йдеться про інвестиції у промислові ВДЕ-проєкти в електроенергетиці. Також не заважати експорту біометану: якщо держава поки що, з об’єктивних причин, не готова стимулювати внутрішній ринок, не потрібно стримувати розвиток біометанових проєктів. Експортні можливості дозволять стимулювати виробництво біометану, на який є попит в ЄС, а в подальшому будуть задоволені і внутрішні потреби біогазу в Україні.

4. Позбавлення так званої недоринковості та завершення реформи енергетичних ринків. У заходи для подолання енергетичної бідності включити енергоефективність та розумний розвиток розподіленої генерації, який має різні форми щодо втілення відповідних проєктів.

5. Енергетичний мікс електрогенерації повинен поєднувати критерії безпечності та екологічності, враховуючи вже отримані уроки війни. Це не лише про виклики безпеки, це також про наслідки для навколишнього середовища.

6. Декарбонізація повинна поступово витісняти вугільну генерацію за допомогою податкових інструментів. Програма вугільної трансформації регіонів повинні враховувати усі аспекти: соціальні, економічні, екологічні та інші.

7. Комплексна і послідовна політика «енергетика + клімат + екологічні стандарти» – це обов’зкова умова досягнення кліматичних цілей з рахунок енергетичних трансформацій.

Що і де переглянути із згаданого:

Пост реліз та відеозапис події

Щиро, Юлія Усенко,
співзасновниця та голова ГО “Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *