Три найбільш інформативні графіки про кліматичні зміни

Для того, щоб знайти правильне рішення та реалізувати його, перш за все, потрібно розібратися у проблемі. Якщо проблема глобальна, то не уникнути плутанини.

Люди за природою своєю більше довіряють тому, що можна побачити або відчути іншим способом. Потрапляє на очі сміття – розуміють, що довкілля засмічене. Купують продукти «органік» і згадують, що раніше харчування було кориснішим навіть без такої позначки.

Про «парниковий» ефект вченим відомо з 1830-х років. Та як сприймає звичайна людина цей термін? Ми не бачимо парникові гази, тому й не маємо уявлення про масштаби проблеми.

Аби усвідомити причини та наслідки кліматичних змін, Jonathan Foley наводить 3 дуже інформативні графіки.

1. Парникові гази антропогенного походження (спричинені діяльністю людини)

2. Викиди парникових газів за секторами економіки

3. Поглинання парникових газів

Парникові гази бувають різні. Основні – це вуглекислий газ (CO2), метан (CH4), закис азоту (N2O) і так звані f-гази (фторовуглеці, хлорфторуглероди та інші фторовані гази).

Кожен з представлених газів має різну здатність утримувати тепло. На приклад, метан має «парниковий» вплив набагато більший за вуглекислий газ, але його термін «життя» в атмосфері досить короткий. Це означає, що вплив метану має значення в короткостроковій перспективі (10-30 років). Вуглекислий газ «гріє» планету впродовж століть. І саме СО2 є основним за об‘ємом викидів від діяльності людини (76%).

В першу чергу, джерелом цих викидів є виробництво енергії з викопних джерел (62%). Землекористування та вирубка лісів є причиною ще 11% викидів парникових газів. Не забуваємо про спалення деревини, виробництво цементу, металургію, хімічну промисловість, видобування і транспортування природного газу й тощо.

Але! Не треба асоціювати парникові гази лише з викопними джерелами енергії. Це велика помилка, бо можна забути ще про 38 % викидів та 38% можливостей для вирішення проблеми.

Найбільше на клімат впливають виробництво електроенергії (~ 25%) та використання продовольства та землі (~ 24%). Значними джерелами викидів парникових газів є, окрім викопних джерел енергії, вирубка лісів, очищення та підготовка земель для цілей сільського господарства, велика рогата худоба, рисові поля, надмірне використання добрив й тощо.

Тож, маємо шість основних секторів, що негативно впливають на клімат:

✔електроенергетика

✔харчування та землекористування

✔промисловість

✔транспорт

✔будівництво та інші

Це шість основних секторів можливостей для скорочення викидів парникових газів.

Знаючи про причини кліматичних змін, види та характеристики парникових газів, джерела викидів, що можна змінити, аби не допустити катастрофи глобального масштабу?

Неможливо відмовитись від енергії, технологій, повернутись в доісторичні умови та почати «виживати». Це фантастика.

Потрібні час та великі гроші, аби найкращі вчені розробили супертехнології для вловлювання парникових газів.

В першу чергу, можна просто допомогти природі віднайти баланс.

Більше половини парникових газів (~55%) поглинаються наземними екосистемами (~32%) та океанами (~23%).

Найпростіше, що можна зробити вже зараз в масштабі окремої країни:

  • саджати великі площі нових лісів;
  • відновлювати багаті вуглецем ґрунти на сільськогосподарських та деградованих землях;
  • відновлювати прибережні екосистеми та захищати всі природні екосистеми від знищення.

Чи робляться такі прості речі в достатньому об’ємі? В більшості країнах – ні. Бо знову повертаємось до початку кола: чого не бачимо, з тим не боремось.

Маємо пам’ятати, що знищення – це не прогрес. Справжній прогрес – це розвиток, який означає гармонію, збалансовану взаємодію всіх складових.Це сінергія людини та природи.

Парникові гази антропогенного походження
Викиди парникових газів за секторами економіки
Поглинання парникових газів

Оригінальна стаття без моїх коментарів за посиланням.

Марина Фролова, аналітик Агенції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *