Наприкінці серпня за ініціативи ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія” відбулося обговорення, за результатами якого розроблено спільну позицію представників громадського сектору, бізнесу та місцевої влади про роль розподіленої генерації з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) у проєкті Плану відновлення України. Також спільнота напрацювала відповідні рекомендації, які надані робочій групі з питань енергетичної безпеки при Національній раді з відновлення України від наслідків війни для подальшого розгляду та врахування у проєкті Плану відновлення України.
Незважаючи на високий рівень зацікавленості у проєктах малої генерації ВДЕ, за результатами обговорення були визначені основні бар’єри щодо їх впровадження на національному, місцевому та бізнесовому рівнях. Зокрема, діюче законодавство України не є досконалим з огляду на створення умов для стрімкого розвитку енергетичних кооперативів в Україні.
Водночас, поступово спостерігається адаптація людей до вимог щодо задоволення своїх основних потреб та пріоритетів в умовах воєнного стану. Війна стала тригером для зміни свідомості та ставлення громадян до більш самостійних рішень щодо задоволення своїх потреб у енергії. Зокрема, йдеться про так звану енергетичну свободу (вільний доступ до енергоресурсів та енергетичних ринків, позбавлення залежності від монополій) і про використання доступних місцевих ресурсів, які можуть стати необхідною складовою для використання відновлюваних джерел енергії.
Щоб ознайомитися з розробленими рекомендаціями, перегляньте повний текст спільної позиції.