Роль ВДЕ в контексті розвитку електроенергетики в Україні після війни

Поділилася своїми думками щодо ролі відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в контексті розвитку електроенергетики після війни з учасниками круглого столу “Основні аспекти відновлення та енергетичного переходу в Україні”, що відбувся минулого тижня, на запрошення німецького енергетичного агентства Dena. У своєму виступі озвучила 5 головних тез:

По-перше. Важливим є узгодження понять – що саме ми називаємо “зеленим” відновленням. Сьогодні потрібно дбати не лише про чисті технології заради збереження клімату. Енергетика має бути безпечною. І тут безпека має розглядатися у різних вимірах, в тому числі, враховуючи необхідність позбавлення залежності від російських енергоресурсів, які є ворожими та небезпечними не лише для України. Відновлювані джерела енергії (ВДЕ) у розумному поєднанні з класичною енергетикою та сучасними технологіями здатні задовольняти такі запити. ВДЕ сприяють зменшенню використання викопних палив заради безпеки демократичного світу.

По-друге. Це – визначення пріоритетів, які в тому числі визначають передумови для розвитку ВДЕ. Поточний запит українців як споживачів енергії – це безпека, доступність, автономність, енергонезалежність. Зокрема це демонструють приклади застосування автономних джерел живлення, які відкривають можливості для розповсюдження малої розподіленої генерації в Україні.

По-третє. Оцінка умов розвитку проєктів ВДЕ – питання, яке постане в контексті пропозицій на задоволення попиту. Потрібно визнати, що є логічним розвивати одночасно два напрями – промислові об’єкти та малі проєкти розподіленої генерації ВДЕ. Доведеться створити відповідні умови, щоб стимулювати розвиток проєктів за цими двома напрямами. Перші – потребують перегляду існуючих механізмів підтримки (на заміну “зеленому” тарифу). Другі – запровадження таких умов, які поки що перебувають у планах та проєктах нормативно-правових актів (net billing).

По-четверте. Це – визначення основних ризиків та бар’єрів, які заважають розвивати ВДЕ. Йдеться більше про проєкти у промислових масштабах, планування яких стримується через наявність трьох основних груп ризиків: технічних, економічних та правових.

По-п’яте. Пом’якшення ризиків стосовно розвитку ВДЕ – необхідні відповідні заходи. Про відповідні ризики та загальні рекомендації щодо їх пом’якшення можна переглянути у звіті, який ми напрацювали з колегами в листопаді цього року. Посилання – в коментарі. Багато таких заходів можна і потрібно здійснювати вже зараз, щонайменше виграючи в часі, не чекаючи післявоєнного періоду.В цілому на мій погляд, гуртуючись всередині країни та об’єднуючи зусилля з міжнародними партнерами, які підтримують Україну, зокрема в енергетичній сфері, усі негаразди подолаємо. Ми маємо зробити майбутню енергетику не просто сучасною, а такою, що зможе задовольнити потреби та нові пріоритети споживачів й відповідні виклики перед енергосистемою України. Необхідно також готуватися і споживачам до майбутніх трансформацій, які формуються вже зараз. Але це предмет окремого обговорення. Сподіваюся, що і до цієї теми ми незабаром зможемо підійти ближче, почувши – “вже на часі”.

Круглий стіл “Основні аспекти відновлення та енергетичного переходу в Україні”, 8 грудня 2022 року

Дякую організаторам за надану можливість виступити, а також усім спікерам та учасникам за цікаві думки й обговорення.

Щиро, Юлія Усенко,
спів засновниця та голова
Всеукраїнської агенцій інвестицій та
сталого розвитку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *