Renpower Ukraine 2022. Нотатки модератора

Минулий робочий тиждень був насичений підготовкою до участі у конференції Renpower Ukraine 2022. Модерувати сесію, присвячену фінансовій підтримці проєктів енергетичного переходу, було дійсно цікаво. Фахові та досвідчені спікери; адже кожен і кожна знають свою справу, що довела їх активна участь у дискусії. Не дивлячись на останню сесію заходу, за відгуками багатьох учасників, вона видалася доволі динамічною та цікавою. Дякую за це усім – спікерам, аудиторії та безпосередньо організаторам, які створили майданчик для цієї дискусії.

Ділюся своїми нотатками як модератор:

  • У пошуку альтернативного механізму підтримки ВДЕ на заміну “зеленому” тарифу аргументовано поділився своєю позицією Igor Krasovskiy, Integrities. На його думку, в подальшому є місце віртуальним контрактам (virtual PPA) в Україні. Особисто для мене це є цікавою думкою, оскільки раніше чула скептиків реалізації цієї ідеї саме на українському ринку.
  • Коли повноцінно запрацює ринок “зелених” облігацій в Україні – поділилася роздумами Степанида Бадовська, Baker McKenzie. Запуск ринку потребує створення інвестиційно привабливих умов для потенційних учасників. Питання може затягнутися в часі (на рік чи й довше).
  • Енергетичний перехід неможливий без пріоритету підвищення енергоефективності. Про це розмірковували та дискутували з колегами – Serhiy Porovskyy, UNIDO та Tatiana Gryaznova, YASNO. Той випадок, коли ініціатори законодавчих змін разом з практиками на одній хвилі презентували тему енергоефективності як важливого напрямку для здійснення енергетичного переходу.
  • Попит породжує пропозицію чи навпаки? Дискутували з Оленою Волошиною, IFC, про те, що саме є проблемою – відсутність проєктів чи можливостей їх фінансування. Постійно чую від представників міжнародних інституцій, і цього разу не виключення, що гроші на проєкти є. Але шкода – не так часто трапляються якісно підготовлені проєкти для розгляду щодо їх фінансування. Повертаючись до енергоефективності, IFC готові розглянути цей напрямок, якщо буде відповідне звернення. Щодо проєктів зберігання енергії (storage) – недостатньо представлений запит станом на сьогодні. Отже, є над чим працювати консультантам найближчі роки.
  • У моєму підсумку: перспективи і гасла за “зелений” перехід та пріоритетність енергоефективності на національному рівні – речі далеко не нові, але справді важливі. Водночас – потребують створення дієвих інструментів для власне реалізації проєктів та їх масштабування в Україні. І напевно ключовим є питання саме масштабування та розвитку, а не виключно пілотних проєктів, які точково будуть впроваджуватися під індивідуально створені умови, в тому числі щодо фінансування. Далі подивимось.

Щиро втішена, що отримала можливість спілкуватися із колегами, що є практиками та професіоналами своєї справи. Серед них: бізнес, експерти, громадськість, представники уряду. Попри складні виклики для галузі та країни в цілому, працюємо далі для стрімкого розвитку енергетики в Україні!

Юлія Усенко,
Голова ГО “Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *