Про світло

Чи задумувались ви, що раніше для отримання світла використовували багаття, пізніше – свічки, потім – газові світильники і гасові лампи? Гадаю, що усім доводилося на це звернути увагу хоча б під час вивчення шкільного курсу. Наприклад, фізики.

Якщо подумати про деталі, то й свічки були різними. Різні технології мали свою ціну. І це вже про економіку. Зрозуміло, що на собівартість впливали тривалість ручної праці та використаний матеріал. Так ось найдешевшим був лой – тваринний жир. Але свічки з нього “чаділи” чорним полум’ям і мали неприємний запах, та залишали плями. На виготовлення 1 такої свічки, якої вистачало на 1 год 20 хв, потрібно було витратити 60 годин ручної праці. А ось свічки, для виготовлення яких застосовували речовину з убитих кашалотів, горіли яскравіше і не залишали масних плям. Але ж водночас і ціна таких свічок була вищою. Джордж Вашингтон рахував, що якби йому довелося щодня протягом року по 5 годин запалювати таку свічку, це би коштувало йому близько тисячі доларів.

Далі – про інновації. У 1900 році для освітлення вже могли застосовувати Едісонову лампочку з вугільним волокном. Вона давала світла у 100 разів більше за свічку. Через 20 років з’явилися лампочки з вольфрамовою спіраллю, що могли давати світло на 5 місяців. У 1990-х роках технології вже дозволяли отримувати світло на 10 років, з’явилися компактні лампи. А сучасні світлодіодні стрічки і лампи представлені в широкому асортименті та все дешевшають.

Сьогодні цивілізований світ живе у яскравому і різнобарвному світлі, яке є легкодоступним та коштує в побуті набагато дешевше у порівнянні з технологіями 18-19 століття, чи ще раніше. Водночас є свої проблемні питання. Наприклад, брудна енергетика, яка смердить і чадить, та залишає свої плями і визначає відповідну ціну.

Тепер підсумую в контексті сьогодення українського побутового споживача. Коли лунають обговорення про підвищення тарифів на електроенергію, попри сум та розчарування, просто подумайте, як нам пощастило жити в час щонайменше уже винайдених альтернатив освітлення, та пригадайте підрахунки Джорджа Вашингтона.

PS. Джерело натхнення: “Речі, що змінили світ. Історія економіки в 50 винаходах”, Тім Гарфорд.

#думкаВдії

Щиро, Юлія Усенко,
Голова Всеукраїнської Агенції Інвестицій та Сталого Розвитку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *