Про що розмірковувати в контексті реформування енергоринку?

“Розширення ринку та обмеження конкуренції завжди відповідає інтересам торгівців. Розширення ринку часто відповідає інтересам суспільства, але обмеження конкуренції завжди суперечить їм і може надавати торгівцям тільки можливість … стягувати на особисту користь надмірний податок зі своїх співгромдян.” Адам Сміт, Багатство народів.

Цією цитатою передаю вступ до своєї тригодинної лекції в межах курсу “Стратегічні трансформації на енергетичних ринках” від Kyiv School of Energy Policy. Про що ми розмірковували у колі енергетиків:

  • Трансформація енергетичних ринків: які тенденції у світі, зокрема в ЄС, і чому це важливо для України? Яка роль енергетики для курсування за European Green Deal?
  • Цільові моделі та показники ефективності ринків електроенергії: як взагалі підходити до моделювання, які критерії оцінки різних моделей ринку? Які труднощі долають різні сторони під час реформування залежно від особливостей тієї чи іншої моделі ринку, та які переваги з часом вони отримують?
  • Реформування ринку електроенергії в Україні: шлях лібералізації від ознак моделі регульованої монополії до досконалої конкуренції, який вже створив цілу історію трансформацій в електроенергетичній сфері. Де ми зараз, та куди прямувати далі?
  • Роздрібний ринок: як він працює для споживача (бізнесу)? Розбиралися в межах практичного завдання. Адже цікаво представнику енергокомпанії помінятися ролями зі споживачем: думати і діяти, як споживач, орієнтуючись на його потреби та критерії вибору постачальника електричної енергії.
  • Прогнози, стратегії, бенефіціари змін: які найбільші виклики для українського ринку? Які основні ризики і рекомендації щодо їх мінімізації та уникнення? Хто і які вигоди отримує? Як відомо, вигоди стають викликами для сторін. Виклики можуть або зупинити, або мотивувати до нових можливостей. Кожен свідомо чи вимушено, але мусить зробити вибір.

Дякую команді Kyiv School of Energy Policy та усім учасникам модулю “Ринковий дизайн в ЄС та Україні” за цікавий енергетичний вечір! Усім вдячна за обмін досвідом та цікавими думками. Щиро тішуся колу однодумців, що тримають курс на вдосконалення української енергетики! Моє усім традиційне: будьте енергограмотними, та до нових зустрічей! #енергограмотність

Щиро, Юлія Усенко,
голова ГО “Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *