Потрібно невідкладно запровадити санкції проти енергетичної компанії Inter RAO UES. Звернення коаліції “Енергетичний перехід”

Коаліція громадських та муніципальних організацій “Енергетичний перехід” звернулася до урядів країн ЄС, США та Великобританії з проханням невідкладно запровадити санкції проти енергетичної компанії Inter RAO UES.

Енергетична компанія Inter RAO UES є монополістом в сфері експорту електроенергії з росії, а також контролює генеруючі потужності та мережеву інфраструктуру електропостачання в країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.  Це надає Кремлю важелі економічного та політичного впливу на країни регіону, а також підриває їх енергетичну безпеку.

Inter RAO UES слугує політичним цілям росії, контролюючи електроенергетичні активи в анексованому Криму, окупованому Донбасі та у Придністров’ї. В Придністров’ї, контрольованому Росією регіоні Молдови, розташована Кучурганська ТЕС потужністю 2520 МВт. Електростанцію експлуатує ЗАТ «Молдавська ГРЕС», дочірнє підприємство Inter RAO UES. Постачання основного палива, російського газу, підприємству постійно субсидується шляхом непрозорої домовленості відповідно до «угоди з урядом Придністров’я про заходи державної підтримки».

До синхронізації енергосистем України та Молдови з ENTSO-e, Кучурганська ТЕС була основним постачальником електроенергії в Молдові та монополістом з часткою ринку понад 80%. Зараз це найбільший іноземний актив Inter RAO UES. Грошові потоки, пов’язані з цим підприємством та відповідні корупційні схеми підтримують проросійський сепаратистський режим у Придністров’ї, а також дозволяють рф втручатися у внутрішню політику Молдови. Сьогодні, після синхронізації з ENTSO-e, контролюючи цей актив, Inter RAO UES продовжує підривати енергетичну, економічну та внутрішню безпеку Молдови.

Оскільки під час війни попит на електроенергію в Україні різко впав, а також збільшилася нерівномірність виробництва електроенергії через сезонне збільшення сонячної генерації, Україна  відчуває труднощі з балансуванням енергосистеми та має великий профіцит встановлених потужностей. Водночас, Молдова вимушена купувати електроенергію в російського монополіста за завищеними цінами, одночасно субсидуючи постачання газу для електростанції.

У контексті наведених вище фактів звернення Коаліції містить заклик щодо наступних кроків:

1)      введення повного пакету санкцій проти компанії Inter RAO UES та її керівництва;

2)      арешт всіх активів ЗАТ «Молдавська ГРЕС»;

3) передача Кучурганської ТЕС в управління оператора енергосистеми Молдови «Молделектрика»;

4) забезпечення сполучення ринків електроенергії України, Молдови та Румунії для вільного обміну електроенергією та оптимізації роботи енергосистем, що також має посприяти зниженню цін для споживачів в усьому регіоні.

Текст звернення англійською мовою: Energy Transition Coalition_08_04_2022

Читати повний текст звернення українською мовою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *