Минулого тижня Екодія презентувала дослідження стосовно ставлення українців до відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та про готовність впроваджувати відповідні технології у своїх домівках. Дякую, що запросили модерувати цю подію. Наведу декілька цифр з дослідження:
- 54% з опитуваних вперше чули, що таке ВДЕ, але прояснивши, що це означає, цей відсоток значно зменшується.
- До ВДЕ загалом схвально ставляться 78% людей, а до малої розподіленої генерації – 84%.
- Негативне ставлення висловлюють усього 2%.
- Більшість згодні, що встановлення станції на відновлюваних джерелах в домівці допоможе зробити власне енергопостачання надійнішим (92%) і знизити платіжки за електроенергію (89%), а розвиток малої генерації в країні може посилити енергонезалежність держави та громади (86%).

“Відновлювані джерела енергії вже тут: що думають українці про зелене майбутнє у власних домогосподарствах?”, 23.11.2022
В результаті обговорення за участі фахівців у сфері енергетики та клімату, профільних організацій та Міненерго виділила основні тези:
- Запит стостовно ВДЕ на місцевому рівні, зокрема у побутовому секторі, присутній.
- Європейці розвивають проєкти малої розподіленої генерації та приділяють ще більше уваги енергоефективності, слідуючи пакету “Чиста енергія для усіх європейців”. Цей дороговказ має переймати й Україна, як кандидатка на вступ до ЄС. В першу чергу досвід та дієві механізми для стимулювання й підтримки відповідних проєктів.
- Бракує фінансової підтримки для розповсюдження ВДЕ-технологій. На місцевому рівні можуть розроблятися програми відшкодування частини вартості відповідного обладнання. Такий досвід є. Разом з тим, більше можливостей запускати такі розробки, очевидно, буде у громад у післявоєнний період. Тоді як технології для забезпечення потреб в енергії з ВДЕ та заходи з енергоефективності потрібні зараз.
- Для стимулювання відповідних технологій напрацьовується майбутня підтримка лише у сфері електроенергетики. Натомість теплопостачання та енергоефективність, де відповідні стимули є найбільш затребуваними, залишаються поза увагою уряду. Принаймні в публічному просторі інформація про роботу з розробки дієвих механізми підтримки відсутня.
- Інструмент для стимулювання малої розподіленої ВДЕ-генерації у вигляді так званого net billing може запрацювати вже наприкінці наступного року. Ним зможуть скористатися як приватні домогосподарства, так і непобутові споживачі з потужністю генеруючих установок СЕС до 500 кВт. Водночас при цьому є певні особливості (обмеження). Тому варто дочекатися принаймні реєстрації відповідного законопроєкту та ознайомитися з його редакцією.
- Ще більше назріває питання, що ціна на електроенергію для побутових споживачів не зможе довго залишатися в тих фіксованих розмірах, як зараз.
- Одна з пропозицій від фахівців до самого дослідження – додати у майбутньому деталізацію в опитуванні щодо міських та сільських територій.
Захід запам’ятався своєю динамічністю. Було очевидно, що питань та зауважень набагато більше саме не до змісту дослідження, а до пов’язаних тем, які охоплювалися виступами запрошених гостей та підтримувалися у дискусіях з іншими учасниками онлайн-заходу. Тож завдяки презентації дослідження вчергове привернуто увагу до розвитку відновлювальної енергетики, яка має значну роль у вирішенні завдань у сфері енергетики в цілому. Із самим дослідження можна ознайомитися за посиланням.
Юлія Усенко,
голова ГО “Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку”