Підсумки форуму про справедливу трансформацію шахтарських регіонів

6 жовтня у Києві відбувся Форум високого рівня “Справедлива трансформація вугільних регіонів: від планів до дій”, організаторами якого виступили ГО “Екодія”, Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива” та Germanwatch. Участь у заході взяли представники національних та місцевих органів влади, міжнародних організацій, профільних міністерств, бізнесу, наукових закладів та громадського сектору. Обговорення на форумі торкнулося трьох основних тем: розвитку економічної диверсифікації, кадрового потенціалу та енергетичного переходу шахтарських міст.

Форум високого рівня “Справедлива трансформація вугільних регіонів: від планів до дій”, 6 жовтня 2021 року, м. Київ

Тематичну дискусію “Як почати енергетичний перехід сьогодні?” модерувала співзасновниця та голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку Юлія Усенко, яка підсумувала наступне:

Тематична дискусія “Як розпочати енергетичний перехід вже сьогодні” /
Форум високого рівня “Справедлива трансформація вугільних регіонів: від планів до дій”, 6 жовтня 2021 року, м. Київ

Загальні враження і деякі підсумки, які забарвлені міксом усіх тематичних дискусій Форуму:

  • Усвідомлення декарбонізації енергетики в Україні присутнє у всіх: національний рівень, місцева влада, бізнес, громадськість. Сприймають це за необхідність, вимушеність чи обов’язковість – то вже інше питання. Хоча воно теж має місце в контексті стимулів і мотивацій.
  • Забагато стратегій, концепцій і планів. Але замало конкретних дат та кроків. Особливо це турбує міста у вугільних регіонах, які готові діяти, чекаючи чітких відповідей на запитання «коли?» і «в який спосіб?».
  • Питаннями справедливої трансформації переймаються різні відомства, але складається враження відсутності єдиного центру прийняття рішень.
  • Відмова від вугілля – це те, про що в Україні багато розмов, де присутні переліки ризиків та наслідків, згадки про стратегії, концепції та плани. Але поки ще відсутні списки шахт, що закриваються, та переліки відповідних заходів, розписаних по роках. І знову – це важливо для представників місцевої влади, які чекають на ці орієнтири, маючи відповідальність за майбутнє та розвиток своїх міст і громад.
  • Різні міжнародні партнери підтримують курс України на справедливу трансформацію. Забезпечують обмін досвідом, надають підтримку місцевим проєктам в напрямку енергоефективності та сталого розвитку, готові допомагати і надалі. Водночас Державна цільова програма ще рахуватиме кошти, які в цілому потрібні для справедливої трансформації вугільних регіонів до 2030 року.
  • І не дивлячись на те, що багато запитань лишаються без відповідей, окремі міста і громади вмотивовані та вже розробляють проєкти, за власною ініціативою, не чекаючи додаткових стимулів. Створюється запит на нові бізнес-моделі та проєкти, щоб розпочати енергетичний перехід. А якщо міцнішає запит, то і пропозиція розширюється.

Читати більше про подію на сайті ГО “Екодія”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *