Діалог органів влади та громадськості задля кліматичної нейтральності України

Насичено пройшли два робочі дні, 17-18 листопада, – обмін думками та енергією в колі людей, які щиро прагнуть “зеленого” відновлення в Україні. І це велике диво – зібрати разом таких людей в країні, де рф веде війну, тероризує громадян, залишаючи їх без світла, води, тепла; людей, які дісталися залізницею чи автівками з різних куточків країни до місця зустрічі у період воєнного стану.

За ті два дні я дізналася, що 6% громадян в Україні переймаються питаннями зміни клімату. На перший погляд не так і багато, але достатньо, щоб просувати активність та доєднувати все більше однодумців до цього руху. Зараз, під час війни, ми всі гостро відчуваємо потребу в доступі до ресурсів, а на порядок денний енергетики ставиться першим питання енергетичної безпеки. Цей запит формується і на місцевому рівні самими громадянами, які вимушені дбати про свою автономність. Використання технологій відновлювальної енергетики та впровадження заходів з енергоефективності сприятимуть задоволенню відповідних потреб.

Круглий стіл “Діалог органів влади та громадськості задля кліматичної нейтральності України”, Трускавець, 2022

Водночас постає низка питань, які не дозволяють масово впроваджувати такі проєкти. Чи достатньо місцевих ресурсів, щоб громади самостійно впоралися з такими завданнями? Очевидно, що під час війни їм дуже складно. Брак ресурсів та повноважень, присутність груп мешканців, які не сприймають реальність щодо відключення електроенергії та прогнози збільшення цін на енергію для кінцевих споживачів, пріоритети на виживання та ін. Це неповний перелік того, що стримує процеси, які би сприяли формуванню тієї свідомої більшості. І про це потрібно говорити на широкий загал. Так, сьогодні бензинові генератори для когось є єдиним рішенням, яке дозволяє автономно забезпечити потреби у “години без світла”. Але так не буде завжди. Потрібно дбати про чисте майбутнє та готуватися до втілення планів “зеленого” післявоєнного відновлення. Однак ще раз наголошую, що міста та громади самостійно з цим не впораються. Їм потрібна підтримка. І я сподіваюся, що вони здатні формувати відповідний запит та адресувати його “знизу до гори”.

Львівщина, листопад 2022

Дякую команді ГО “Екоклуб” за запрошення. Ви робите корисні речі, які сприяють позитивним змінам в нашій країні. Додатковим бонусом стала зимова казка Львівщини, яку ми врешті решт привезли до Києва. Віримо, що так само наші воїни привезуть Перемогу України в кожний дім кожній родині.

Щиро, Юлія Усенко,
Голова ГО “Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *